“Jauno Jātnieku skolā” norisinājās sacensības konkūrā – “Rudens kauss”

“Jauno Jātnieku skolā” norisinājās sacensības konkūrā – “Rudens kauss”

9. un 10. oktobrī Nacionālajā sporta bāzē “Jauno Jātnieku skola” norisinājās sacensības konkūrā – “Rudens kauss”.

“Jauno Jātnieku skola” atklāja šī gada rudens/ziemas sezonu abās manēžās, kas ļauj organizēt sacensības konkūrā un iejādē visa gada garumā. Šajā rudenī sezona iesākta ar “Rudens kausu” konkūrā, par ko stāsta sacensību organizatore Zane Josta: “Šogad vēlamies uzsākt regulāras sacensības ne tikai pavasara un vasaras sezonā, bet arī rudens un ziemas. Kopš esam uzcēluši abas manēžas, šīs ir pirmās sacensības konkūrā divu dienu garumā, kuras organizējam manēžās. Pie mums vienā manēžā var notikt sacensības, bet otrā jātnieki iesildīties, kas ir liels bonuss gan jātniekiem, gan mums – organizatoriem.  Paldies dalībniekiem, mūsu atbalstītājiem un apstākļiem, ka varējām atklāt abas manēžas ar “Rudens kausa” sacensībām. Ceram, ka varēsim turpināt sacensību sezonu.”

Sacensības laukā atšķiras no sacensībām manēžā, par ko stāsta Ivo Miķelsons sacensību maršrutu sastādītājs: “Bija prieks, ka šogad varam sākt sacensības manēžā. Lielākajai daļai zirgu šis ir pirmais turnīrs manēžā, un tie uzvedas daudz savādāk nekā laukā, līdz ar to distances starp šķēršļiem arī bija veidotas atbilstoši manēžai. Zirgiem bija jauni apstākļi – jāstartē ierobežotā telpā, borti un reklāmas uz tiem un skatītāji otrajā stāvā. Tādēļ es centos sastādīt maršrutu, lai zirgiem būtu pēc iespējas mazāk jāpievērš uzmanība laukuma malām.

Man ir gandarījums par to, ka turnīrs notika, jo sacensības ir vajadzīgas zirgu sporta attīstībai Latvijā. Būtu ļoti labi reizi mēnesī “Jauno Jātnieku skolā” organizētu regulārus turnīrus. Latvijā nav ļoti daudz iespēju, kur ir attīstīta infastruktūra ar divām manēžām, kas nodrošina raitu sacensību gaitu. Protams, mēs neviens nezinām, kas notiks tālāk ar situāciju valstī, bet sportam sacensības ir nepieciešamas, lai būtu izaugsme un augtu jaunie olimpieši.”

Sacensību rezultāti ir viens no faktoriem, kā tiek vērtēti jātnieki un viņu uzticamie partneri – zirgi.

“Skatoties kopējos rezultātus, esmu apmierināta ar sacensībām, lai gan es būtu vēlējusies vairāk tīri veiktus maršrutus. Sacensību rezultāti noteikti nav tik labi, kādi tie bija vērojami laukā, bet šīs ir pirmās sacensības manēžā – daudziem zirgiem pirmā pieredze, jo vairumam jātnieku nav  savas manēžās, kur trenēties. Kā arī jāņem vērā aspekts, ka liela daļa vēl trenējas ārā. Taču prieks, ka gandrīz visi zirgi leca un nenobijās no manēžas, kas zirgiem ir ļoti pateicīga un piemērota, jo tā ir gaiša, liela un plaša, salīdzinot ar citām manēžām, kas ir tumšākas. Maza telpa rada zirgiem nospiestības sajūtu, kā rezultātā tie mazāk kustās uz priekšu. Laukums manēžā ir mazāks, salīdzinot ar āra laukumu, un pieprasa, ka jātnieks māk labi vadīt zirgu, izņemt pagriezienus, uzturēt ritmu uz nākamo šķērsli un sasaisti,” stāsta sacensību galvenā tiesnese Inga Miķelsone.

Krista Kliesmete regulāri brauc uz sacensībām “Jauno Jātnieku skolā”. Viņa ir profesionāla jātniece un jāšanas trenere un “Jauno Jātnieku skolas” biedre, kas dalās savos iespaidos par pirmajām divu dienu sacensībām manēžā: “Ļoti patīkamas sacensības, jātniekiem noteikti iesaku, it sevišķi, ja tās ir pirmās sacensības.  Šī manēža ir plaša. Tas ir labs variants, kad no āra plašajiem laukumiem pēkšņi jāiespraucas šaurā manēžā. Šis ir tāds patīkams vidusceļš. Ivo šajās sacensībās bija uzlicis draudzīgus maršrutus, kas ir mierīgi un patīkami, kā arī viegli lecami. Zirgi, kas bija pirmo reizi sacensībās arī jutās ļoti labi un startēja izcili. Man patīk laukuma segums, varu minēt, ka arī iesildē ir uzlabojusies pamata kvalitāte – atspēriena un piezemēšanās vietās. Žēl to, kuri neatbrauca, bet labi priekš mums, kas atbrauca.”

Foto galerija no sacensībām fotogrāfes Anastasijas Popovas redzējumā – https://failiem.lv/u/yzufwnh2y