“Jauno Jātnieku skolā” noslēdzās vasaras sezona konkūrā

“Jauno Jātnieku skolā” noslēdzās vasaras sezona konkūrā

 Šajā nedēļas nogalē no 27. līdz 29. augustam  Nacionālajā sporta bāzē “Jauno Jātnieku skola”, noslēdzot vasaras sezonu,  notika otrās, sezonas noslēdzošās sacensības konkūrā. Piektdiena bija treniņu diena (warm up), taču sestdien un svētdien laukumā bija vērojama īsta sacensību atmosfēra, kas pulcēja dalībniekus ne tikai no Latvijas, bet arī Lietuvas. Sacensību galvenā maršruta uzvarētāja Kristīne Egle ar zirgu Casquetta, kas pārvarēja 130 cm augstus šķēršļus bez kļūdām.

Piektdien ikvienam interesentam bija iespēja piedalīties treniņu dienā (warm up). Atšķirībā no īstām sacensībām, šajā dienā netika vērtēti rezultāti. Tā bija iespēja katram sajust īstu sacensību gaisotni, izvēloties sev un savam zirgam atbilstošu šķēršļu augstumu (60cm – 120cm). Latvijā treniņu diena vēl ir neierasta,  par ko stāsta sacensību galvenā tiesnese Inga Miķelsone: “Ņemot vērā, ka “Jauno Jātnieku skola” tikai šogad ir sākusi šādu pasaulē jau ierastu praksi, man ir liels prieks, ka  dalībnieku skaits šoreiz, salīdzinot ar pirmo reizi, ir gandrīz dubultojies. Patīkami ir redzēt laukumā gan pieredzējušus jātniekus, gan iepazīties ar jauniem jātniekiem un zirgiem, kuriem konkūrs ir sirdslieta ne sports. Jo tā ir iespēja lekt, mācīt zirgus un tiem parādīt īstu laukumu. Šajā dienā rezultāti netiek skaitīti, tā ir diena priekš jātniekiem un zirgiem, lai trenētos un gūtu pieredzi.”

Sestdien un svētdien, spītējot laika apstākļiem, kas šajā nedēļas nogalē nelutināja – saules stari mijās ar lietus mākoņiem, notika sacensības, kur jātnieki kopā ar zirgiem izleca 17 dažāda augstuma maršrutus. ”Lietus dēļ dalībniekiem šie nebija ierasti sacensību apstākļi, bet neviens nepadevās divu dienu garumā. Vislielākās korekcijas maršrutu sastādīšanā ieviesa Latvijas lietainais augusts, tik slapju laukumu savā pieredzē nebiju redzējis, kas atspoguļojās arī jātnieku rezultātos, jo daudzi zirgi baidījās droši lekt. Es kā maršruta sastādītājs, veidojot šo sacensību maršrutus, ņēmu vērā, lai maršruts būtu drošs zirgiem un sportistiem. Vienmēr mēs nesaskaramies ar šādiem laika apstākļiem, arī citur pasaulē, ja ir liels nokrišņu daudzums, tas liek veikt organizatoriem papildus piesardzības un drošības pasākumus. Šādos apstākļos ir jāizvērtē distance starp šķēršļiem, šķēršļu augstumiem un pagriezieniem, lai būtu drošāk zirgiem un jātniekiem,” stāsta Ivo Miķelsons sacensību maršrutu sastādītājs.

Laika apstākļi netraucēja sacensību uzvarētājai Kristīne Egle ar zirgu Casquetta uzvarēt šajās sacensībās, pārvarot šo sacensību galveno maršrutu, kurā augstāko šķēršļu augstums bija 130cm, bez kļūdām, par ko stāsta sportiste:” Ar savu princesi Casquetta uzvarējām šīs dienas galvenajā maršrutā, esam ļoti priecīgas, jo izlecām bez soda punktiem, arī iepriekšējā maršrutā mums bija otrā vieta, maršrutā, kur pārvarēju 110cm augstus šķēršļus ar citu zirgu arī ieguvu otro vietu. Sacensību diena ir izdevusies un esmu priecīga.”

Paralēli manēžā notika arī Vadības maršruts, kas šogad pulcēja rekordlielu sacensību dalībnieku skaitu, kuri vēl tikai sper pirmos soļus zirgu jāšanas pasaulē, par ko stāsta sacensību organizatore Zane Josta: “Patīkami redzēt, kā aug un attīstās jaunā paaudze. Kas reiz sāka vadības maršrutu, kautrējoties pat paskatīties uz tiesnesi, tagad jau lec 80cm un augstāk. Šajā sezonā gan mums bija iespēja sanākt kopā tikai divas reizes, bet abas reizes bija īsta svētku sajūta, par ko pateicos gan jātniekiem ar saviem uzticamajiem draugiem – zirgiem, viņu atbalsta komandai un visai organizatoru komandai. Īpašs paldies visiem sponsoriem, kuru dēļ mēs varam kopt zirgu sporta tradīcijas Latvijā un, cerams, veidot jaunos olimpiešus. Mēs gan šogad vēl ceram tikties konkūra sacensībās manēžā, bet par to vēstīsim, vērojot epidemioloģisko situāciju valstī. Taču tepat pēc nepilna mēneša gaidām ciemos uz semināru četru dienu garumā par “Zirga un jātnieka biomehānikas savstarpējo mijiedarbību.”

Četru dienu garumā no 23. līdz 26. septembrim Nacionālājā sporta bāzē “Jauno jātnieku skola” norisināsies seminārs “Zirga un jātnieka biomehānikas savstarpēja mijiedarbība”, kura laikā varēs plaši uzzināt par jātnieka uzsēdes ietekmi zirga attīstībā un ikdienas darbā.

Semināra tēmas – kā veidot labāku jātnieka un zirga sadarbību, kā sasniegt labākus rezultātus, atrodot pareizu līdzsvaru jātniekam un zirgam, apgūsiet vienkāršus praktiskus vingrinājumus, lai panāktu labāku un ātrāku jātnieka un zirga progresu. Kā arī, kāda ir pareiza uzsēde un stāja, cik svarīga tā ir zirga attīstībā un ikdienas treniņos.

Seminārs paredzēts konkūra jātniekiem, treneriem, kā arī visiem klausītājiem, kuri vēlas uzlabot sniegumu treniņos un sacensību laukumā, attīstot uzsēdi un zirga līdzsvaru. Seminārs būs īpaši vērtīgs dalībniekiem, kuri patstāvīgi spēj pārvarēt 80 cm/100cm augstus šķēršļus.

Sacensības atbalsta:

Latvijas Jātnieku Federācija, Inčukalna novada dome, ARS, Paulig, ACB, Knauf, Radio Tev, Radio Skonto, What Car?, Profi. Havens, Rāmkalni, Vitagift.lv, Vesels zirgs, Dodson & Horrell, zirgam.lv, Decathlon Latvija, Very Berry, z/s Medīgas. Ippeas, Horsis.officia.