Ātrums, brīvības sajūta un vienotība. Sajūtas, kas rodas esot kopā ar zirgu.

Ātrums, brīvības sajūta un vienotība.

Ir kaut kas maģisks pastaigā ar zirgu. Tīra sajūsma! Pie tam iesācējam priekš izjādēm nekas īpašs nav nepieciešams. Galvenais – lietas, kurās  taisās jāt. Viņām ir nepieciešams būt ērtām un atbilstošām laika apstākļiem. Ņemot vērā to, ka ziemā, skriešanas laikā,  Jums būs karsti, bet iešanas, var kļūt diezgan pavēsi. Ja izlemsiet ar to nodarboties kā ar hobiju, ir vērts aizdomāties par speciālā apģērba iegādi. Pārejais – pēc apstākļiem. Iespējams, ka Jūs izlemsiet iegādāties savu zirgu, un tad Jums būs nepieciešami segli, birstes zirga tīrīšanai un daudz kas cits.

Pirmie soļi…

         Ir vērts sākt apmācību jāšanas skolā. Šeit Jums iemācīs pamatprasmes, parādīs kā turēties uz zirga, kā ar viņu komunicēt un kā par viņu rūpēties. Nodarbības notiek pieredzējušu treneru pavadībā. Tā ir pati drošākā pieeja, jo risks iegūt traumu, jāšanā ar zirgu, ir pietiekami augsts. Neskaitot to,  papildus jums izveidosies arī pareiza tehnika, kura netraumēs ne jūs, ne dzīvnieku.

         Pirmā pamācība: sēsties uz zirga ir pieņemts no kreisās puses. Senos laikos, kad eksistēja kaujas kavalērija, apvalks ar zobenu vai duncis karājās pie jātnieka kreisā gurna, tāpēc pārcelt labo kāju bija daudz vieglāk. Kavalērijas gadi ir aizgājuši pagātnē, bet tradīcijas ir palikušas un sporta zirgi var nobīties, ja centīsieties kāpt no labās puses. Kopumā ļoti daudz ko vajag darīt no kreisās puses: uzvilkt apaušus un uzlikt seglus, uzsēsties, nokāpt u.c..

         Vajag nodrošināties ar pacietību: zirgi ir diez gan kaprīzi. Pie tam, viņi vēl jūt vai Jūs esat pārliecināts sevī vai šaubaties.

Iziešu naktī laukā…

Ja Jūs jau droši sēžat seglos, varat  sevi pārbaudīt “cīņas” nosacījumos dabā, mācēt jāt labi jebkurā sezonā. Ziemā varēsiet baudīt skatu uz sniegaino mežu, sajust, cik ļoti atšķiras zirga skriešana pa dziļu sniegu no parastās grunts. Vasara – lielisks laiks priekš pastaigām pa laukiem, tā ir lieliska iespēja skriet kopā ar vēju un pie vēlēšanās izpeldēties upītē kopā ar zirgu.

    Tādas izjādes labāk pavadīt instruktoru uzraudzībā     viņi zinās apkaimi un parādīs interesantus maršrutus, atbilstoši Jūsu sagatavotības līmenim  jāšanā. Pie tam tāda pastaiga var būt kā patīkama dienas promināde, tā arī ekstremāla – tas atkarīgs no Jūsu tempa, kurā kustēsieties , un iespējamajiem šķēršļiem.

Piemēram, mežā var būt daudz celmu un žagaru , tāpēc vajag būt uzmanīgam, it īpaši lēkšos vai ātrā riksī. Iespējams , Jums vajadzēs šķērsot gravas, un pie vēlēšanās var apgūt lēkšanu pāri tādiem šķēršļiem. 

    Laukā Jūs gaida gara rikšu un lēkšu tūre. Šeit ir vajadzīga izturība: pāreja no vienas gaitas uz otru – ir ļoti nogurdinoša. Kopumā priekš garām pastaigām ar zirgu ir vajadzīga laba fiziskā sagatavotība. Nevajag domāt, ka Jūsu vietā visu izdarīs zirgs.

    Vajag iegaumēt vienu noteikumu: vienmēr vajag ievērot vairāku metru distanci starp zirgiem. Ja Jūs jājat rindā (viens aiz otra) , tad  Jums vajag redzēt priekšā ejošā zirga aizmugurējo kāju.

    Iespējams, ka visgrūtākā būs pastaiga pa kalnainu vietu. Zem kājām – nelīdzena virsma, tāpēc zirgs var paslīdēt vai aizķerties. Toties kādi skati un adrenalīna pieplūdums Jūs gaida!  Intstruktori Jūs izvedās pa pašām drošākajām vietām. Vēlāk , kad Jūs apgūsiet tādas pastaigas un, piemēram,  sāksiet bieži braukt uz vienu un to pašu vietu , tad Jūs pilnībā varat iztikt bez instruktora un pavadoņa, tāpēc varēsiet izbaudīt pastaigu divatā ar zirgu.

Mīlētāji doties pārgājienos noteikti novērtēs izjādi,  ar zirgu. Princips ir tas pats, kas ierastajos tūrisma gājienos:  plānojiet maršrutu, atrodiet gidu, ņemiet līdzi visas dzīvošanai nepieciešamās lietas ārpus civilziācijas – un aiziet. Kustības temps ir diezgan augsts.

     Ceļot var kā pa plašumiem ,  ar ļoti dažādām ainavām un klimatiskajiem apstākļiem , tā arī izrauties aiz robežas. Piemēram,   zirgu pastaigām ir slavena Īrija ar savām sūrajām ainavām , okeāna piekrastēm un bezgalīgi ilgajām lietus gāzēm. Vairāk eksotisks variants – Indija. Galvenās grūtības sagādā – lielais karstums, tāpēc ceļot sanāk pa valsts ziemeļu daļas rajoniem , kur klimats ir maigāks. Acīmredzams pluss tādam ceļojumam ir , ka Jūs iepazīstat dažādus valsts nostūrus, uzzinat vietējās tradīcijas, neatrodoties aiz stikla ekskursiju autobusam vai automobīlim.

      Jeb kurā gadījumā gariem jāšanas ceļojumiem ir nepieciešama laba sagatavotība , pie tam visām grupām. Pavadīt visu dienu seglos nebūt nav vienkārši , pat priekš pieredzējuša jātnieka.

Kā jeb kurai nodarbei , jāšanai ar zirgiem ir savi plusi un savi mīnusi. Un tikai Jums izlemt vai šada aktivitāte Jums ir piemērota.

Plusi :

·        Komunicēšana ar zirgiem pati  par sevi ir ļoti patīkama. Tie ir stipri un graciozi dzīvnieki , ar savu raksturu. Strādāt ar tiem pārī ir ļoti liela bauda un tas ir noderīgi veselībai, tajā skaitā arī psiholoģiskai;

·        Laba fiziskā slodze svaigā gaisā;

·        Jums parādīsies jaunas iespējas ceļošanā. Viens ir – skatīties uz krastiem caur automašīnas logu , pavisam kas cits  – esot zirgam mugurā.

Mīnusi :

·     –   Nodarbojoties ar šo  sportu var iegūt traumas ;

·       –  Diezgan augstas izmaksas apmācībai un jāšanai ;

·        – Zirgi ir bailīgi , viņi var nobīties no trokšņa un censties Jūs izmest no segliem.

 

“Jauno Jātnieku skolā” šajā nedēļas nogalē notika otrās un noslēdzošās šīs sezonas sacensības

  Šajā nedēļas nogalē, 29. un 30. augustā “Jauno Jātnieku skolā” valdīja svētku gaisotne –...

Skatīt vairāk

“Jauno Jātnieku skolā” šajā nedēļas nogalē notika pirmās šīs sezonas sacensības

  Šajā nedēļas nogalē, 11. un 12. julijā “Jauno Jātnieku skolā” notika pirmās sacensības konkūrā...

Skatīt vairāk

Tirdziņš sacensībās

Ja vēlies pieteikties tirgošanai Jauno jātnieku skolas turnīrā 11-12.jūlijā- zvani uz 28677177 vai raksti info@latvianhorses.lvFor...

Skatīt vairāk