Lasiet ziņās par jauno jātnieku skolu

Jāšana – bērna ieguvumi trenējoties individuālajos sporta veidos.

Jāšana, kas iemāca rūpes un mīlestību pret dzīvniekiem

Jāšanas trenere Laimdota Tīse aktīvi darboties ar bērniem sākusi jau 2001. gadā, kad organizējusi pirmo nometni. Tagad viņai ir pašai savs jāšanas klubs, kurā viņa trenē ne tikai mazos, bet arī lielos jāt gribētājus.

Pirmais, ko mūsu sarunas laikā atklāj Laimdota, ir tas, ka ar šo sporta veidu nopietni vajadzētu sākt nodarboties tikai pēc 12 gadu vecuma, kad bērna mugurkauls ir nostiprinājies un jāšana uz zirga nevar traumēt viņa muguru un veicināt dažādas ar šo ķermeņa zonu saistītas slimības, piemēram, skoleozi. “Jājot uz zirga, bērniņš tiek kratīts, tāpēc, kamēr viņa mugurkauls nav nostiprinājies tā, lai viņš to stingri var noturēt zirga mugurā, es neieteiktu ar šo sportu nodarboties nopietni un vest bērnu uz treniņiem katru dienu,” viņa skaidro. Šī iemesla dēļ līdz 12 gadu vecumam jāšanu var izmantot kā nodarbi, kas palīdz bērnam izkustēties svaigā gaisā un attīstīt dažādas muskuļu grupas, nespiežot uz profesionālu izaugsmi. Optimālais treniņu skaits mazākiem bērniem būtu divi līdz trīs treniņi nedēļā.

Arī tad, ja bērns uz treniņiem tiek vests divas līdz trīs reizes nedēļā, jāšanas laikā viņš attīsta dažādus dziļos muskuļus, piemēram, mazo iegurņa muskuli, kurus ir grūti attīstīt ar citu sporta veidu palīdzību. Trenere arī atzīst, ka attīstīto muskuļu un staltās stājas dēļ uzreiz var pamanīt, ka bērns kādu laiciņu ir trenējies jāšanas sportā. “Ķermenis kļūst atlētiskāks, un to uzreiz var pamanīt,” viņa stāsta.

Tāpat jāšanas sports attīsta arī koordināciju un līdzsvara sajūtu. Laimdota stāsta, ka tiem bērniem, kas trenējas jāšanas sportā, uzsākot skolas gaitas, nav nekādu problēmu ar skriešanu, lēkšanu vai citām fiziskajām nodarbēm, kuras jāveic sporta stundu laikā.

Jāšana zirga mugurā bērnu attīsta ne tikai fiziski, bet arī emocionāli. Zirgs iemāca bērnam uzņemties rūpes un atbildību. “Tas nav kā ar riteni, kuru viņš pēc braukšanas vienkārši var nomest pie sētas. Par zirgu ir jārūpējas,” stāsta Laimdota. Šī emocionālā tuvība, kas veidojas starp zirgu un viņa jātnieku, bieži vien liek cilvēkiem “saslimt” ar jāšanas sportu, kā rezultātā daudzi cilvēki ar to nodarbojas visas dzīves garumā. Iespējams, pēc kāda laika vairs nebūs vēlmes pašam profesionālā līmenī nodarboties ar jāšanas sportu, taču vienmēr gribēsies atrast veidus, kā būt zirgu tuvumā, iespējams, atvērt savu stalli, kur trenēt bērnus vai pieaugušos, gluži kā to pašreiz dara Laimdota.

Jāšana ir viens no traumatiskākajiem un bīstamākajiem sporta veidiem, līdz ar to bez traumām neiztikt. Lielākoties bērni traumas gūst, nokrītot no zirga. Neskatoties uz to, Laimdota atklāj, ka smagas traumas bērni iegūst reti. Tas ir tāpēc, ka, sevišķi sākumā, kad bērni vēl jāj uz ponijiem, augstums, no kura viņi nokrīt, nav liels. Tāpat arī viņu ķermenis šajā vecumā ir salīdzinoši viegls, kā rezultātā nopietnas traumas netiek gūtas. Tāpat mazajiem tiek iedots drošības inventārs – veste un ķivere, kas kritiena laikā viņu ķermeni pasargā no nevēlama trieciena.

Taču bērns var iegūt traumas ne tikai nokrītot, bet arī nepareizi apejoties ar dzīvnieku. Laimdota skaidro, ka dažreiz gadās tā, ka zirgs satrakojas vai nobīstas, kā rezultātā aizstāvoties un aizsargājoties viņš bērnam vai jebkuram cilvēkam, kas atrodas blakus, var iespert vai iekost. Taču arī tas negadās bieži, jo treneri vienmēr ir blakus un dara visu, lai bērnam nodrošinātu drošību jebkurā situācijā. Mazajiem arī tiek skaidrots, kā uzvesties zirga tuvumā. Vienlaikus Laimdota atzīst, ka zirgs ir dzīva būtne ar savu raksturu un galvu uz pleciem, ar ko arī ir jārēķinās.

 

Daudzi vecāki kā primāro sporta veidu bērnam neizvēlas jāšanu arī augsto izmaksu dēļ. Trenere atklāj, ka cenas var svārstīties no 15 līdz pat 50 eiro par treniņu. Nereti vecākiem ir jāmaksā arī par drošības inventāru – ķiveri un vesti. Trenere atklāj, ka ir daži sporta klubi, kuros šis inventārs tiek piešķirts vai to ir iespējams izīrēt, taču ir arī tādi staļļi, kuros ķiveres un vestes vecākiem ir jāiegādājas pašiem. Taujājot, kāpēc treniņa izmaksas ir tik augstas, Laimdota skaidro, ka zirga uzturēšana mēnesī jau vien izmaksā 200 eiro, nemaz nerunājot par staļļa uzturēšanu, samaksu treneriem un peļņu.

Ieteikumi vecākiem

Pirmkārt, trenere uzsver, ka ne tikai vecākiem ir jābūt vēlmei, lai viņu atvase nodarbotos ar jāšanas sportu, bet arī pašam bērnam jābūt ieinteresētam. “Nav nekādas jēgas, ja bērns atnāk uz treniņu ar skābu ģīmi, jo mamma viņu ir atvedusi, bet patiesībā viņš vēlas būs kaut kur citur,” atklāj Laimdota. Šī iemesla dēļ viņa iesaka labāk vest bērnu uz tiem pulciņiem, kur viņš pats vēlas doties. Bērnam būs lielāks entuziasms un vēlme gūt panākumus un uzlabot savu sniegumu.

Otrkārt, viņa iesaka no plašā piedāvājuma izvēlēties to jāšanas klubu, kurā vislabāk patīk gan bērnam, gan vecākiem. “Vispirms var aizbraukt uz izvēlēto stalli, to apskatīt, iepazīties ar treneriem, cenām un, iespējams, pat noskatīties treniņu, lai bērns klātienē redz, kā tas notiek,” viņa skaidro. Tāpat trenere iesaka izvēlēties to sporta klubu, kas piedāvā izīrēt vai izsniegt bērnam nepieciešamo drošības aprīkojumu – ķiveri un vesti. Tas palīdzēs izvairīties no liekām izmaksām gadījumā, ja pēc pirmā treniņa bērns nolemj, ka šis sporta veids tomēr nav domāts viņam, un atsakās turpināt nodarbības.

Treškārt, trenere vecākiem iesaka bērnam iegādāties apdrošināšanas polisi, jo tad smagāku traumu vai kritienu gadījumā vecākiem nav jāuztraucas par neparedzētiem izdevumiem.

Pārpublicēts raksts: http://www.delfi.lv/calis/jaunumi/jasana-peldesana-un-teniss-berna-ieguvumi-trenejoties-individualajos-sporta-veidos.d?id=50458241

“Jauno Jātnieku skolā” šajā nedēļas nogalē notika otrās un noslēdzošās šīs sezonas sacensības

  Šajā nedēļas nogalē, 29. un 30. augustā “Jauno Jātnieku skolā” valdīja svētku gaisotne –...

Skatīt vairāk

“Jauno Jātnieku skolā” šajā nedēļas nogalē notika pirmās šīs sezonas sacensības

  Šajā nedēļas nogalē, 11. un 12. julijā “Jauno Jātnieku skolā” notika pirmās sacensības konkūrā...

Skatīt vairāk

Tirdziņš sacensībās

Ja vēlies pieteikties tirgošanai Jauno jātnieku skolas turnīrā 11-12.jūlijā- zvani uz 28677177 vai raksti info@latvianhorses.lvFor...

Skatīt vairāk