Svarīga informācija visiem zirgu īpašniekiem, audzētājiem un sportistiem!

Vēlamies Jūs informēt ka Pārtikas un veterinārā dienesta rīcībā ir informācija, ka š.g. 25.martā laboratoriski apstiprināts zirgu gripas (Influenza-A) uzliesmojums zirgu novietnē (stallī) Ropažu novadā.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2012.gada 21.februāri Nr.127 “Noteikumi par ziņojamām, reģistrējamām un valsts uzraudzībā esošām dzīvnieku infekcijas slimībām un kārtību, kādā par tām sniedzama informācija Pārtikas un veterinārajam dienestam” zirgu gripa ir Latvijā reģistrējamā slimība. Slimības profilakses un apkarošanas pasākumi ir dzīvnieku īpašnieka atbildībā, sadarbojoties ar praktizējošo veterinārārstu.

Lai zirgus pasargātu no inficēšanās ar zirgu gripu, svarīgi:

1. veikt zirgu vakcināciju pret zirgu gripu (īpaši zirgiem, kas piedalās sacensībās);

2. ievērot biodrošības pasākumus – zirgu īpašniekiem, turētājiem, audzētājiem, kopējiem, veterinārārstiem, kalējiem, u.c., kas nonāk tiešā kontaktā ar zirgiem, lai iespējamu infekciju neizplatītu starp novietnēm;

3. nekavējoties informēt praktizējošo veterinārārstu, ja rodas aizdomas par zirgu saslimšanu, lai pēc iespējas ātrāk noteiktu diagnozi un samazinātu risku izplatīt infekciju.

Kas ir zirgu gripa un kā tā ārstējama?

Zirgu gripa ir ļoti akūta, kontagioza (lipīga) zirgu slimība, kas izpaužas ar mainīgu drudzi un elpošanas ceļu iekaisumu. Smagos zirgu gripas gadījumos, zirgam var rasties sirds un aknu darbības komplikācijas. Citiem dzīvniekiem un cilvēkiem šī slimība nav bīstama. Slimie zirgi vīrusu izdala ar izelpojamo gaisu, klepojot. Inficēšanās notiek, galvenokārt, gaisā, ieelpojot vīrusu pilienu veidā. Visefektīvākā profilakse ir vakcinācija.

Pēc Latvijas Pārtikas un veterinārā dienesta prasībām, zirgi nav obligāti jāvakcinē. Pēc Latvijas jātnieku federācijas noteikumiem, kuri savukārt atbilst starptautiskās jātnieku federācijas (FEI) noteikumiem, visiem zirgiem, kas piedalās Latvijas un starptautiska mēroga sacensībās, jābūt regulāri vakcinētiem pret zirgu gripu.

Šobrīd Latvijā ir pieejamas 2 veidu vakcīnas:

1) vakcīna pret zirgu gripu + tetanusu (stingumkrampji),

Ja zirgs nepiedalās sacensībās, saimnieks pats var pieņemt lēmumu par to – vakcinēt vai nē un ar kāda veida vakcīnu. Ja zirgs un arī viņa saimnieks nav kontaktā ar citiem zirgiem, dzīvniekam nav liels risks saslimt ar gripu vai rinopneimoniju. Savukārt stingumkrampjus, jeb tetānusu ierosina baktērijas, kas atrodas augsnē. Zirga organismā baktērijas var iekļūt caur atvērtu brūci, arī pēc ķirurģiskām manipulācijām (piem., kastrācija). Līdz ar to neviens zirgs nav pasargāts no inficēšanās.

Vakcinēšanas grafiks: 1) Primārais vakcinēšanas kurss: ievada 1 vakcīnu (zirgiem no 6 mēnešu vecuma), tad 2 vakcīnu, pēc 4 nedēļām. 2) Revakcinēšana: pirmā revakcinācija (trešā vakcīna) seko 5 mēnešus pēc primārā vakcinācijas kursa, kura nodrošina imunitāti pret zirgu gripu uz 12 mēnešiem. Katra nākamā revakcinācija seko ik pēc 12 mēnešiem, izņemot zirgus, kuri piedalās starptautiskās sacensībās – tiem atbilstoši FEI noteikumiem revakcinācija jāveic ik pēc 6 mēnešiem.

2) vakcīna pret Herpes vīrusu (rinopneimonija).

Zirgu Herpes vīrusam ir 2 biežāk sastopamās formas EHV-1 un EHV- 4. EHV-1 izraisa abortus ķēvēm, elpošanas sistēmas slimību un neiroloģisku saslimšanu, EHV-4 – elpošanas sistēmas slimību un retāk abortus. Vakcīna samazina elpošanas ceļu slimības klīniskās pazīmes, kuras izraisa EHV-1 un EHV-4, kā arī daļēji pasargā ķēves no abortu riska. Vakcinēt var zirgus no 5 mēnešu vecuma.

Vakcinācijas shēma – līdzīga kā gripas vakcīnai: primārais kurss, kas sastāv no divām vakcinācijām ar 4-6 nedēļu intervālu, kuram seko revakcinācija ik pēc 6 mēnešiem.

Grūsnas ķēves abortu riska novēršanai vakcinē trīs reizes – 5, 7 un 9 grūsnības mēnesī.

Nav noteikts gadalaiks, kurā labāk vakcinēt zirgu. Vēlams, lai nebūtu ekstrēmi laikapstākļi (ļoti liels sals, vētra utt.), kas varētu ietekmēt zirga vispārējo veselības stāvokli. Pats svarīgākais – lai zirgs vakcinēšanas brīdī būtu vesels.

 Nopietni izvērtējiet nepieciešamību pareizi vakcinēt zirgus! Sargiet savus zirgus!”

SVARĪGI! Sacensību laikā var tikt pārbaudītas zirgu pases, nepieciešamo  INAN izmeklējumu un zirgu gripas vakcināciju esamība.

 

“Jauno Jātnieku skolā” šajā nedēļas nogalē notika otrās un noslēdzošās šīs sezonas sacensības

  Šajā nedēļas nogalē, 29. un 30. augustā “Jauno Jātnieku skolā” valdīja svētku gaisotne –...

Skatīt vairāk

“Jauno Jātnieku skolā” šajā nedēļas nogalē notika pirmās šīs sezonas sacensības

  Šajā nedēļas nogalē, 11. un 12. julijā “Jauno Jātnieku skolā” notika pirmās sacensības konkūrā...

Skatīt vairāk

Tirdziņš sacensībās

Ja vēlies pieteikties tirgošanai Jauno jātnieku skolas turnīrā 11-12.jūlijā- zvani uz 28677177 vai raksti info@latvianhorses.lvFor...

Skatīt vairāk