Jāšanas sporta centrs Inčukalnā vietā ar nosaukumu Zustrenes2007. gadā vēra durvis profesionāļiem un amatieriem. Unikālajam centram ar Jauno jātnieku skolu, kas atrodas gleznainākajā Latvijas vietā, pašos Eiropas Savienības austrumos, nav analogu Baltijas valstīs.

Visu Zustrenesobjektu celtniecība tika veikta stingrā Eiropas ekspertu jāšanas sporta jomā Petera Van Santvorta (Peter Van Santvoort) un divkārtējā olimpiskā čempiona Pīta Raimaikera (Piet Raijmaikers) uzraudzībā.

Līdz pat šim brīdim jāšanas sporta centrs atbilst visiem starptautiskajiem standartiem it visā: no smiltīm arēnā līdz siena kvalitātei stallī, par ko tas tika pagodināts ar uzņemšanu Britu Zirgaudzētāju biedrībā, kuras protežē ir pati karaliene Elizabete.

Vēsturiski jāšanas sports ir monarhijas atribūts. Un, lai gan Latvijā nav ne karaļa, ne karalienes, šis aristokrātiskais izklaides veids, pateicoties Jauno jātnieku skolai, strauji attīstās un kļūst aizvien populārāks valsts iedzīvotāju un valsts viesu vidū.

Mīlestība uz zirgiem un rūpes par tiem ir galvenie kritēriji, kam Zustrenēstiek pakļauts pilnīgi viss: no atsaucīga personāla līdz pat optimālam zirgu peldvietas dziļumam un kvalitātei.

Uz 70 hektāriem lauksaimniecības zemes ir izvietotas divas manēžas ar rūpīgi izvēlētu pārklājumu no kvarca smiltīm pamīšus ar speciālu tekstilu. Šāda pīrāgabiezums ir 1,5 metri.  Šis pārklājums lieliski amortizē zirgu pakavus kustībā un neļauj tiem slīdēt, jo spēcīgās ekstremitātes ir viens no visjutīgākajiem dzīvnieka maņas orgāniem.

Centra teritorijā atrodas arī slēgta manēža jāšanas sacensībām ziemā un plaši ar sarkankoku dekorēti staļļi, kuros ir viss nepieciešamais dzīvnieku aprūpei – pat divi speciālie solāriji.

Šeit pastāvīgi dzīvo vairāk nekā 15 tīršķirnes zirgi un poniji.

Skolas darbinieki daudzus no tās iemītniekiem ir izaudzinājuši paši, tāpēc tiem, kas vēlas veikt izjādi ar zirgu, piemeklēs ideālu auļotāju, ņemot vērā cilvēka un dzīvnieka fiziskos parametrus, zirga temperamentu un jātnieka jāšanas iemaņas. Zirgu nevar pakļaut ar spēku, bet tikai ar prātu un sirdi.

Jau Hipokrāts savos darbos rekomendēja pēc iespējas vairāk laika pavadīt šo brīnišķīgo dzīvnieku sabiedrībā veselības nostiprināšanai un kopējās labsajūtas uzlabošanai, jo viņi neparastā veidā ietekmē cilvēku, dāvājot pozitīvas emocijas.

Laipni lūdzam “Zustrenēs“ – burvīgā vietā tiem, kas jau iepazinuši jāšanas sporta pasauli, un tiem, kas tikai sper pirmos soļus šajā virzienā. Zirgi – tā ir mīlestība visa mūža garumā, kas visiem paver savu brīnišķīgo pasauli.

INTERESANTI FAKTI PAR ZIRGIEM 

Visdārgāko zirgu pasaulē – angļu tīršķirnes ērzeli Sharif Dancer –nopirka arābu šeihs par 40 miljoniem dolāru.

Visātrākais zirgs pasaulē – Winning Brew – ir attīstījis 70,35 km/st lielu ātrumu 402 m distancē.

Pats lielākais zirgs pasaulē – ērzelis Samsons – sver 1520 kg.

Maksimālais balvu fonds 1,3 miljonu eiro apmērā tiek izspēlēts jāšanas sporta festivāla laikā Ahēnā, Vācijā.

1949. gadā tika reģistrēts rekords, kad zirgs pārlēca pāri 247 сm augstam šķērslim, un tas līdz pat šim brīdim nav pārspēts. 

„Mēs vēlamies, lai Latvijā beidzot uzzina par skaistajiem, majestātiskajiem un spēcīgajiem dzīvniekiem – par zirgiem. Lai uzzina un iemīl. Mēs vēlamies, lai Latvijā beidzot uzzina par mūsu jātnieku un zirdzinieku panākumiem visās disciplīnās. Lai uzzina, ciena un atbalsta. Mēs vēlamies, lai aizvien vairāk bērnu un jauniešu jātu, piedalītos sacensībās un tiektos pēc lieliem mērķiem sportā. Lai jaunie jātnieki, sasniedzot pieaugušo vecumu, nepazustu, bet gribētu un spētu darboties tālāk. Mūsu mērķis ir kļūt par vienu no vadošajiem jātnieku sporta centriem Baltijā, kurā tiek rīkotas dažāda mēroga sacensības. Mēs zinām, ka gribot, ticot un darot, var sasniegt savus mērķus!”